Domy a jejich nemoci

Domy a jejich nemoci

I domy mají své bolesti a problémy. Sdílejte zkušenosti inspektorů NEMOPAS a využijte jejich zkušeností a rad v situaci, kdy kupujete dům, nebo už jej vlastníte.

Budeme rádi i za Vaše postřehy, které můžete uplatnit pod každým článkem. Pro další dotazy můžete kontaktovat přímo autora článku.

Vliv vzrostlých stromů na statiku domu

Vzrostlé vysoké stromy blízko domu mohou při vichřicích či jiných bujařejších rozmarech počasí poškodit střechu nebo fasádu domu svým pádem. To bylo zřejmě také jedním z motivů, proč je raději nechat pokácet, u majitele jednoho staršího domu ve Středočeském kraji. Ten pak dům prodal novým majitelům a do roka a do dne se začaly dít panečku věci!

17. 6. 2017 (Autor: Ing. arch. Petr Tichota)

Lze realizovat dlážděný sprchový kout bezpečně?

Rozhodujete-li se při rekonstrukci či výstavbě nové koupelny se sprchovým koutem, zda použijete sprchovou vaničku nebo ne, vězte, že při bezchybné realizaci jsou z pohledu rizika poruch obě řešení akceptovatelná. Díky nedostatkům dřívějších dlážděných sprchových koutů s podlahovou vpustí sice panuje obecný názor, že se jedná o rizikovovou variantu. Ale správně udělaný sprchový kout s dlažbou může zcela spolehlivě fungovat. Je ale třeba dát pozor na několik zásadních věcí.

21. 4. 2017 (Autor: Ing. Jiří Čížek)

Odvodnění zeminy kolem domu nebylo kvalitní, majitel má vodu ve sklepě

To, že izolace suterénu proti vodě není jednoduchá, je asi již známý fakt. Stejně tak by měli jak odborníci, tak poučená veřejnost již vědět, že v běžných podmínkách je potřebné pro správnou ochranu suterénu proti vlhkosti zřídit drenážní systém. Hlavní inspektor NEMOPAS, Ctibor Hůlka, ukazuje ve svém článku z našeho seriálu Nemoci nemovitostí na jednom konkrétním případě, že není drenáž jako drenář ....

30. 3. 2017 (Autor: Ing. Ctibor Hůlka - hlavní inspektor)

Chalupy z pohledu inspektora nemovitostí

Pojmy „inspektor nemovitostí“ a „prověření technického stavu nemovitosti“ už u nás zdomácněly. Mnozí, kteří kupují či prodávají dům, zvažují pozvání odborníka na zjištění technického stavu nemovitosti. Asociace inspektorů zaznamenává meziročně velký nárůst poptávky. Je to logický trend způsobený větší informovaností kupujících a snahami některých férových realitních kanceláří a finančních poradců o kultivaci realitního trhu. Málo kupujících se ovšem rozhodne přizvat inspektora ke koupi rekreační chalupy. Přitom pořízení rekreačního objektu nemusí být levnější než pořízení rodinného domu. Naopak, v dobré lokalitě, kde se další výstavba nepovoluje, může cena za m2 převýšit cenu pražských nemovitostí. A velmi často hrozí, například u roubených chalup, mnohem více rizik než u klasických domů.

15. 10. 2016 (Autor: Ing. Vladimír Sháněl)

Luxusní byt nemusí být zárukou kvality

Vyšší cena u většiny zboží znamená i vyšší kvalitu. U bytů to ale jednoznačně neplatí a i drahý byt může být po technické stránce velmi nekvalitní. O jednom takovém smutném případě přináší informace Radim Mařík, hlavní inspektor NEMOPAS, ve svém novém článku v našem seriálu Nemoci nemovitostí.

14. 7. 2016 (Autor: Ing. Radim Mařík - hlavní inspektor)

Hlavní inspektor Nemopas popisuje nejčastější rizika na nemovitostech v Českém Rozhlase

Ve vysílání Českého Rozhlasu HK v pořadu Radioporadna opět vystoupil Ing. Radim Mařík - hlavní inspektor nemovitostí NEMOPAS a popisoval posluchačům nejčastější porucha a rizika na nemovitostech. Rozhovor si poslechněte zde. Předchozí vystoupení v Českém rozhalse si můžete poslechnout zde.

7. 7. 2016 (Autor: Ing. Radim Mařík - hlavní inspektor)

Auto jako druhý domov

Nemopas, Auto jako druhý domov

Pro řadu lidí je automobil druhým domovem a tráví v něm většinu svého času. To, že je řízení náročné na pornost není třeba připomínat, ale jak jsou na tom tyto domy na kolech z hlediska hluku a jeho vlivu na kondici řidiče?

 
28. 6. 2016 (Autor: Ing. Roman Pavelka, specialista na akustiku Nemopas)

Netěsná cihlová stěna byla pro majitele nového bytu velkým překvapením

Inspektor NEMOPAS, Petr Tichota se ve svém velmi zajímavém článku zabývá jednou z "novinek" mezi nemoci nemovitostí. Ukazuje se, že současné moderní způsoby zdění z cihelných bloků skrývají rizika, o kterých je nutné vědět a umět se jich vyvarovat. Více se dovíte v tomto článku v našem "nekonečném" seiálu Nemoci nemovitostí.

17. 6. 2016 (Autor: Ing. arch. Petr Tichota)

Požár v domě by se neměl přenést na vedlejší stavbu

Když už nastane v rodinném domku požár, je velmi důležité, aby se nerozšířil na okolní stavby. Proto je v rámci požárních rizik objektu nutno posoudit i tzv. odstupové vzdálenosti a požárně nebezpečné prostory. Požární specialista NEMOPAS, Leoš Mariš ve svém článku v rubrice Nemoci nemovitostí píše o jednom novém projektu, kde je potřeba pohlídat právě tato požární rizika.

10. 6. 2016 (Autor: Ing. Leoš Martiš)

Rizika spojená se stářím a nedostatečnou údržbou topení

Při kontrole menší administrativní budovy, kterou koupil podnikatel jako svou novou provozovnu, bylo skoro vše v pořádku. Největší bolestí tohoto objektu bylo ale topení na hranici životnosti. V našem článku v rubrice Nemoci nemovitostí píše Radek Dědina o tomto objektu, ale i obecně o rizicích poruch na otopné soustavě.

2. 6. 2016 (Autor: Radek Dědina)

Čím jsou stromy starší a větší, tím více stíní. A to může být problém.

Malý nový smrček je romantický. Jak ale léta běží, stává se z něj velký smrk, který i v zimě zastíní kus zahrady, dům, sousedovu zahradu, sousedův dům. A pak nastanou problémy. Nedaleko Olomouce se odehrála kauza, kterou v našem seriálu Nemoci nemovitostí ve svém článku popisuje specialista Nemopas, Pavel Štajnrt.

26. 5. 2016 (Autor: Ing. Pavel Štajnrt)

Obrácený tah komína byl způsoben ...

Svědkem a řešitelem zajímavého případu nemoci domu se stal specialista Nemopasu Martin Černohorský. V rodinném domě nový krb stále kouřil, přestože z pohledu vlastního krbu a komínu bylo vše v pořádku ... Co bylo příčinou se můžete dovědět v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku.

19. 5. 2016 (Autor: Ing. Martin Černohorský)

Zrekonstruovaný byt je pro manžele noční můrou

"Kritická" kombinace faktorů (= nezateplený panelový dům X nová těsná okna X mladí manželé s dětmi) se naplno projevila v paneláku na malém městě. Nově zrekonstruovaný byt je po první zimě plný plísní. Tento smutný příběh popisujeme v posledním článku v našem seriálu Nemoci nemovitostí.

13. 5. 2016 (Autor: Ing. Radim Mařík - hlavní inspektor)

Když chybí člověku problémy, může si pořídit obytné podkroví.

Obytná podkroví ve starých půdách i v novostavbách jsou dnes velmi častá. Jedná se o populární bydlení. Bohužel zkušenost inspektorů nemovitostí s těmito konstrukcemi je tristní. Málokdy navštívíme podkroví, které by stoprocentně fungovalo. Příčinou je relativní "mladost" této konstrukce, která vede k tomu, že materiály a řešení ještě neotestovala staletí a spolehlivé cesty se stále hledají. V minisérii v našem seriálu Nemoci nemovitostí se inspektoři Nemopas postupně zabývali základními problémy obytných podkroví v několika článcích. V prvnímčlánku se Petr Tichota zabýval obecným úvodem a problémy střešních oken. V pokračování miniseriálu Radim Mařík ilustroval na konkrétním případě problémy se vzduchotěsností a v poslední části se Petr Zrník zaměřil na netěsnost skládané krytina a doplňkvé izolace.

5. 5. 2016 (Autor: Ing. Radim Mařík, Ing. Petr Tichota, Ing. Petr Zrník)

I při nemocích domů je nejlepší prevence

To, že prevence je nejlepší cesta, jak se zbavit nemocí si uvědomujeme všichni. Platí to samozřejmě i v případě Nemocí nemovitostí. Nemopas nabízí investorů i realizačním firmám tzv. Certifikaci výstavby. Při ní zkušení inspektoři provádí kontrolu výstavby v klíčových fázích a upozorňují na vadná či riziková řešení, která by posléze vedla k poruchám a reklamačním vadám. V novém článku v našem seriálu Nemoci nemovitostí hlavní inspektor Petr Vencl popisuje zkušenost z jedné certifikované výstavby.

14. 4. 2016 (Autor: Petr Vencl - hlavní inspektor nemovitostí)

Nemoci pozemků

I pozemek, na kterém si chceme postavit nový dům (či v okolí stávajícího domu) může skrývat rizika, která mohou výrazně ovlivnit jeho využití. Inspektorka Lenka Bartošová ukazuje v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku tři případy, kdy pozemky byly "nemocné" a měly skrytá rizika.

7. 4. 2016 (Autor: Ing. Lenka Bartošová)

Stará izolace byla funkční, nové řešení je nefunkční

Stará řešení izoalce suterénů proti vodě byla postavena na větraných kanálech. Tyto systémy byly do jisté míry funkční. Bohužel se dnes setkáváme s tím, že nezkušené firmy nahradí tyto izolace nefunkčními "moderními" systémy. O jedné takové situaci si můžete přečíst v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku.

31. 3. 2016 (Autor: Ing. Radim Mařík - hlavní inspektor)

Je koupě staršího bytu v panelovém domě technicky riskantní?

Koupě staršího bytu v panelovém domě nemusí být vůbec špatnou volbou. Leckdy lze za rozumnou cenu pořídit bydlení na dobrém místě. Informace o tom, na co je ale třeba si dát pozor, sepsal pro četnáře našeho seriálu Nemoci nemovitostí inspektor nemovitostí Ing. arch. Tichota v tomto článku.

25. 3. 2016 (Autor: Ing. arch. Petr Tichota)

Hlavní inspektor vysvětluje službu inspekce nemovitostí Nemopas v Českém Rozhlase

Ve vysílání Českého Rozhlasu HK v pořadu Radioporadna vystoupil Ing. Radim Mařík - hlavní inspektor nemovitostí a vysvětloval posluchačům všechny aspekty služby Inspekce nemovitostí NEMOPAS. Rozhovor si poslechněte zde.

23. 3. 2016 (Autor: Ing. Radim Mařík - hlavní inspektor)

Nový byt automaticky neznamená, že je také bezvadný

Inspektor nemovitostí NEMOPAS, Ing. Jiří Hlavín se podělil se čtenáři našeho seriálu Nemoci nemovitostí se zkušenostmi s přebíráním jednoho bytu v novostavbě. Více se dočtete v tomto článku.

18. 3. 2016 (Autor: Ing. Jiří Hlavín)

Velmi riskantní kondenzace

Když voda kondenzuje zevniř na okně, stéká po něm a pak zatéká do dřevěných konstrukcí kolem okna, může jít o velkou nepříjemnost. V půdních bytech se často setkáváme s koupelnou, ve které je osazeno střešní okno. Tato kombinace je poměrně "toxická" a velice často vede právě k nepříjemné kondenzaci a rizikům spojených se zatékáním do dřevěných nosných konstrukcí. Jednu takovou kauzu jsme představili čtenářům článku našeho seriálu Nemoci nemovitostí.

11. 3. 2016 (Autor: Ing. Radim Mařík - hlavní inspektor)

Hitparáda rizikových venkovních okenních parapetů

Naši inspektoři se při své činnosti znova a znova setkávají s jedním typem závad na nemovitostech. Ve většině případů na starších i nových domech jsou vadně provedeny parapety. Nemají správné sklony, nejsou správně napojeny na ostění apod. Kolega Tichota vytvořil "hitparádu" vadných řešení a představil jí čtenářům článku našeho seriálu Nemoci nemovitostí.

3. 3. 2016 (Autor: Ing. arch. Petr Tichota)

Pozor na schody ve starém domě

Schody v domě mohou být pro své uživatele hodně nebezpečným místem. Stačí aby byly příliš strmě, kluzké, nerovnoměrné apod. O jedněch nebezpečných schodech v kupované nemovitosti se dočtete  v novém článku našeho seriálu Nemoci nemovitostí.

26. 2. 2016 (Autor: Ing. Radim Mařík - hlavní inspektor)

Když podlahové topení topí špatně

Podlahové topení má řadu výborných vlastností. Není to ale jednoduchá konstrukce a může se také "nepovést". A z tohoto pohledu je největším problémem fakt, že je konstrukce po dokončení velmi težko přístupná a opravitelná. Jeden případ s "nepovedeným" podlahovým topením je popsán v novém článku našeho seriálu Nemoci nemovitostí.

19. 2. 2016 (Autor: Radek Dědina)

Předchozí majitel nemovitosti si prý závad nevšiml

Nový občanský zákoník platný od roku 2015 posílil pozici kupujícího nemovitosti. Stanovil mimo jiné pětiletou odpovědnost za skryté vady pro prodávajícího. Co jsou to skryté vady a o jedné kauze "se skrytými vadami" se můžete dočíst v novém článku našeho seriálu Nemoci nemovitostí.

12. 2. 2016 (Autor: Ing. Radim Mařík - hlavní inspektor)

Uvěznění důchodkyně podle bulváru se nekonalo

Stavební úpravy, jako například přístavby či nástavba domu, někdy velmi zkalí sousedské vztahy. Soused stavebníka má pocit, že mu stavebník zhoršil podmínky bydlení, že mu "sebral světlo" či mu "přivedl do domu vodu" a podobně . A pak se taková kauzy řeší u soudu a nebo dokonce v bulváru. Více o jedné takové kauze se dočtete v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku.

3. 2. 2016 (Autor: Ing. Pavel Štajnrt)

Překvapivá změna v Průkazech energetické náročnosti pro bytové domy

Od jara 2015 si všichni majitelé bytových domů mysleli, že rozhodnutím senátu a poslanecké sněmovny padla povinnost vystavit pro bytový dům Průkaz energetické náročnosti. Správný výklad příslušného zákona ale ukazuje, že většina bytových domů tuto povinnost vlastně stále má !!! Více v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku.

26. 11. 2015 (Autor: Ing. Ctibor Hůlka - hlavní inspektor)

Přízemní byt je ohrožen vlhkostí

Když si kupujete byt v přízemí, může Vám při prohlídce připadat vše v pořádku. Odborník - inspektor nemovitostí Vám ale může ukázat riziko poruch, které může teprve v souvislosti s takovým bytem nastat. Více o takovém konkrétním případě se dovíte v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku.

19. 11. 2015 (Autor: Ing. Radim Mařík - hlavní inspektor)

Netěsnící okna v zimě nepotěší

Okna jsou v rámci obálky domu konstrukcí, která často trpí netěsností. Připojovací, funkční a zasklívací spára se z pohledu těsnosti občas nepovedou. S příchodem zimy to má neblahé důsledky. Více v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku.

13. 11. 2015 (Autor: Ing. Martin Černohorský)

Rizika bytu umístěného nad vjezdem do garáží

Zajistit parkování aut u nových bytových domů je pro developery často problém. V suterénech (i přízemí) nových bytových domů jsou proto často umístěny hromadné garáže. A v těchto garážích není úplně teplo a taky se tam musí někudy vjíždět. V důsledku těchto faktů mohou byty přímo nad garážemi, při nepromyšleném řešení na domě, trpět vážnými nemocemi. Více v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku.

5. 11. 2015 (Autor: Petr Vencl)

Střecha základní školy dosloužila

Inspektoři Nemopas neřeší jen rodinné domky a byty, ale často pomáhají majitelů i s jinými typy objektů. V rámci inspekce a expertní činnosti na jedné škole na malém městě inspektoři řešili situaci, která se dá zevšeobecnit. Jedná se o trvanlivost a životnost stavebních materiálů a stavebních řešení. Více si přečtěte v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku.

29. 10. 2015 (Autor: Ing. Radim Mařík)

Schod či neschod, přízemí či nepřízemí

Pan George si musel při koupi nového bytu připadat jak ve Werichově pohádce o princezně Koloběžce. Kupoval si byt v přízemí, ale dostal byt trochu v "nepřízemí" a na terasu měl chodit po schodech, ale nakonec by měl chodit po „neschodech“ (po vnitřním parapetu). I takové byty umí nabízet developeři. O "zábavné" zkušenosti inspektora Nemopas si přečtěte v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku

22. 10. 2015 (Autor: Ing. Richard Kratochvíl)

Mělké základy zhatily představy a plány

Koupit dům a neznat jeho technický stav je riskantní. Paní Pavlína zakoupila domek v okrese Jičín. Předpokládala, že domek levně adaptuje a bude mít krásné prázdninového bydlení a časem po rekonstrukci trvalé bydlení. Jak to dopadlo si můžete přečíst v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku

15. 10. 2015 (Autor: Ing. Ctibor Hůlka - hlavní inspektor)

Velmi riskantní řešení v suterénu rodinného domu

I když výstavbu rodinného domu svěříte zkušené firmě, máte svého projektanta a stavební dozor, kteří odvádí svou právi dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, může dojít u spodní stavby k velmi riskantnímu řešení. O jedné takové situaci si můžete přečíst v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku

2. 10. 2015 (Autor: Ing. Lubomír Odehnal)

Na základě informace od inspektora se zákazník rozhodl dům nebrat

Lenka Bartošová, zkušená inspektorka NEMOPAS, provedla inspekci hezkého domku na krásném místě. Bohužel objevila závažné poruchy na dřevěných konstrukcích. Kupující chtěl rovnou bydlet a tak si koupi rozmyslel. Více o této kauze se dočtete v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku.

18. 9. 2015 (Autor: Ing. Lenka Bartošová)

Má cenu bourat, nebo rekonstruovat?

Při koupi hodně starého domu je nový majitel často postaven před zásadní rozhodnutí. Zbourat a nebo zásadně rekonstruovat? Co vyjde dráž? ... Více o jedné takové situace se dočtete v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku.

10. 9. 2015 (Autor: Ing. Ctibor Hůlka)

Dům plný hrůzy vedení města překvapil

Města a vesnice často vlastní řadu budov. Jejich technický stav je různý. Proto v poslední době stoupá zájem starostů o zhodnocení technického stavu obecních nemovitostí od inspektorů nemovitostí. Bohužel často dochází k nepříjemným překvapením, kdy například "rekonstruovaný" dům je plný poruch a závad. Jedním z takových měst jsou Hranice u Aše, kde nechali inspektorem nemovitostí prověřit obecní objekt. Více se dočtete v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku(1) článku (2), který následoval.

3. 8. 2015 (Autor: Ing. Daniel Mašlár)

Dům bez energetického průkazu bude od července problémem i pro realitku

Od začátku července 2015 dochází k několiky výrazným změnám v povinnosti při vystavování Průkazů energetické náročnosti budov při prodeji nemovitostí. Vzniká mimo jiné povinnost pro zprostředkovatele - tedy realitní kancelář. Více se dočtete v našem seriálu Nemoci nemovitostí. v tomto článku.

11. 6. 2015 (Autor: Ing. Tomáš Kupsa)

Prodala dům bez energetického průkazu, teď jí hrozí pokuta 100 tisíc

Paní Milena z podhůří Krkonoš nevědomky zanedbala zákonou povinost prodávajícího ..... Nebýt dostatečné promlčecí lhůty, stálo by jí to minimálně 10 tisíc Kč a maximálně až 100 tisíc Kč. Více se dočtete v našem seriálu Nemoci nemovitostí. v tomto článku.

4. 6. 2015 (Autor: Ing. Ctibor Hůlka)

Tak dlouho rozvody plynu v domě nikdo nekontroloval, až byl kus domu pryč

Hrozivou zkušenost má rodina pana Petra na Ostravsku. Před několika lety se s rodinou nastěhoval do hezkého domku, který koupili od předchozího majitele. V domě byl zaveden plyn, na kterém se vařilo a sloužil i k ohřevu teplé vody. Při koupi domu ale nikoho nenapadlo vyžadovat či nechat vystavit revizi plynového zařízení. Jednou rozsvítili v předsíni ...více v seriálu Nemoci nemovitostí.

28. 5. 2015 (Autor: Ing. Radek Dědina)

Největším nebezpečím pro staré roubenky je vlhkost

Staré roubenky jsou obykle krásná stavení s Genius loci. Jejich kouzlo se však může snadno rozplynout při špatné údržbě. Více se o případu jedné staré roubenky dočtete v dalším díle našeho seriálu Nemoci nemovitostí.

1. 5. 2015 (Autor: Ing. Ctibor Hůlka)

Encyklopedie vad opět na skladě

Velký zájem o encyklopedii vad na konci loňského roku způsobil, že publikace byla několik měsíců na našich stránkách nedostupná. Železnou rezervu jsme museli hlídat pro prodej v kamenných obchodech. V březnu proběhl dotisk, takže sklady jsou opět plné. Všechny tři díly encyklopedie najdete v oddílu publikace.

21. 4. 2015 (Autor: Ing. Radim Mařík)

Pozor na žumpy

Při koupi nemovitosti se vyplatí důkladně zkontrolovat způsob likvidace odpadních vod. Pokud je odpad likvidován v jímce, která je kolaudovaná jako žumpa, vyplatí se zkontrolovat, že není v jímce nainstalován dodatečný přepad jako například v případě domku na našem facebooku. Takové řešení je v rozporu se zákony a hrozí za něj pokuty. Pravidelné vyvážení žumpy přijde většinou na tisíc korun za jedno vyvezení. U malých žum a čtyřčlenné domácnosti to znamená vyvážení jímky každý měsíc a náklady kolem 12 tisíc za rok. Řešením je instalace domovní čistírny, která pro běžný rodinný domek vyjde na 75 000 Kč. Náklady zvyšuje požadavek na pojízdnost poklopu žumpy a hladina podzemní vody blízko terénu. U rekreačních objektů, které nejsou trvale obývány, úřady povolí septik, který na rozdíl od domovní čistírny nevyžaduje připojení na elektrickou energii a nevadí mu přerušovaný provoz.    

10. 3. 2015 (Autor: Ing. Ctibor Hůlka)

Voda ze studny - pít či nepít

Přes 90 procent obyvatel u nás má přístup k vodě z veřejných vodovodů, kde je kvalita vody kontrolována. Téma kvality vody z veřejných vodovodů a množství výjimek z hygienických limitů necháme jako téma na jindy. Faktem je, že necelých 10 procent lidí se musí spoléhat na vlastní zdroj vody ze studny. Pokud tedy již vlastníte či se chystáte koupit dům či chatu se zdrojem vody z vlastní studny, je nutné řešit otázku kvality vody. Další informace najdete v seriálu Nemoci nemovitostí v článku Voda ze studny - pít či nepít, toť otázka.

1. 2. 2015 (Autor: Ing. Ctibor Hůlka )

Nejčastější nemoci střešních krovů

Krovy jsou základním nosným systémem šikmých střech. Naši inspektoři NEMOPAS se bohužel často setkávají s komplikacemi na těchto konstrukcích. Příčinou je současná snaha podstřeší (prostor krovu) využít jako obytný prostor.  Jak vypadají tyto problémy jsme si ukázali v dalším článku seriálu Nemoci nemovitostí na serveru www.novinky.cz, který se zabývá krovy.

10. 1. 2015 (Autor: Ing. Jakub Lukavec)

Problémy na plochých střechách – chyby a netěsnosti u okrajů a prostupů

17. 10. 2014 (Autor: Ing. Radim Mařík - hlavní inspektor)

Problémy na plochých střechách - louže, mech, květiny a stromy

Největším problémem plochých střech bývají detaily - tj. místa, kde je střecha ukončena, napojena na prostupující konstrukce a místa, kde skrz ní prochází prostupy (vtok, větrání, kabely apod.). Tato místa se nemusí povést již ve fázi návrhu ale většinou se na nich podepíše neodborná realizace. Jak by měly detaily vypadat v návrhu a jak vypadají ve skutečnosti ukazujeme v dalším článku seriálu Nemoci nemovitostí na serveru www.novinky.cz, který se zabývá detaily plochých střech.

10. 10. 2014 (Autor: Ing. Radim Mařík - hlavní inspektor)

Problémy s odvodněním plochých střech - mrtvý holub a zamrzlý chrlič

Naši inspektoři ve své praxi kontrolují stav plochých střech a teras. Tato konstrukce má svá specifika a je dobré vědět, jaké nemoci ji mohou trápit. Dnes již plochá střecha není vstupenkou do klubu nespokojených, ale i tak se na ní mohou vyskytovat poruchy. V našem seriálu Nemoci nemovitostí na serveru www.novinky.cz jsme začali krátkou sérii právě o problémech plochýs střech. V prvním článku se zabýváme riziky odvodnění.

6. 10. 2014 (Autor: Ing. Radim Mařík - hlavní inspektor)

Kudy utíká teplo z domu – ztráta tepla obálkou budovy a PENB

Pár mrazivých rán nám připomělo, že i náklady na vytápění mohou naši peněženku nepěkně zatížit. Pokud si chcete koupit dům či byt, tak by jste si měli tyto budoucí náklady pohlídat?  Naši inspektoři Vám na základě svých zkušeností nabízí informace o celkové energetické náročnosti domu, která je popsána již známým Průkazem energetické náročnosti budovy ....

V našem seriálu "Nemoci nemovitostí" na serveru Novinky.cz jsme pro Vás s kolegou Kupsou tentokrát připravili článek o tom, kdy musíte PENB dostat a co se z něj dovíte.

29. 9. 2014 (Autor: Ing. Radim Mařík - hlavní inspektor)

Kudy utíká teplo z domu – tepelné mosty a vazby

Uź končí léto a zima pomalu klepe na dveře. Máte dům, či si ho chcete koupit? Naši inspektoři Vám na základě svých zkušeností nabízí cenné informace o místech, kde v zimě domy přichází o teplo. Proklepněte si je ....

V našem seriálu "Nemoci nemovitostí" na serveru Novinky.cz jsme pro Vás s kolegou Kupsou připravili článek o tepelných mostech a vazbách.

19. 9. 2014 (Autor: Ing. Radim Mařík - hlavní inspektor)

Děti si v Okále užívají formaldehydové království

V rámci studie koncentrací formaldehydu měříme po celé republice montované dřevostavby postavené do roku 1990. Aktuálně řešíme rodinný domek manželů Slováčkových v okrese Nymburku, kde byly limitní hodnoty překročeny téměř o 50%.

15. 7. 2014 (Autor: Ing. Lubomír Odehnal - hlavní inspektor Nemopas, soudní znalec)

Nemopas na Streamu a na Novinkách

Od května 2014 Nemopas společně s portálem Seznam.cz rozběhl nový seriál "Nemoci nemovitostí". Seriál vychází pravidelně  "písemně" na serveru Novinky.cz (součást portálu seznam) a současně lze shlédnout filmovou podobu tohoto seriálu na internetové televizi Stream.cz.

22. 5. 2014 (Autor: Ing. Radim Mařík)

Studie koncetrace formaldehydu v Okálech - v rámci studie měření zdarma

Na základě ohlasů na náš předchozí článek "Formaldehyd v Okálu" jsme se pustili do rozsáhlejší studie problému vysoké koncentrace formaldehydu v zateplených Okálech. V rámci studie provedeme se Státním zdravotním ústavem sadu měření koncentrací tohoto nebezpečného plynu a provedeme statistické vyhodnocení dat. 

2. 5. 2014 (Autor: Ing. Ctibor Hůlka)

Formaldehyd v Okálu

V rámci služby Nemopas pro zdravý život kontrolují inspektoři rizika překročení koncentrací oxidu uhličitého, radonu a formaldehydu. V únoru jel hlavní inspektor Ing. Odehnal k případu rodinného domku typu Okál na Praze 4. Důvodem měření byly zdravotní problémy, které se vyskytly u dětí rodiny žijící v tomto domě. V případě dřevostavby typu Okál je jednoznačným rizikovým faktorem zateplení domu vnějším kontaktním zateplovacím systémem a výměna oken. Dům rodiny z Prahy 4 měl oba tyto rizikové faktory a tak inspektor navrhl měření Státním zdravotním ústavem (STÚ).

11. 3. 2014 (Autor: Ing. Ctibor Hůlka)

Nemopas na Facebooku

Zkušenosti našich inspektorů najdete také na našem Facebooku. Každý týden tam uvádíme jeden příklad z naší praxe. Zajímavá byla například prohlídka nemovitosti ve Stehelčevsi u Prahy s krovem, který visí doslova na vlásku nebo inspekce rodinného domku v Bašti, kam se dá vejít jen na bruslích.

28. 1. 2014 (Autor: Ing. Radim Mařík)

Kročejový hluk, problém většiny novostaveb

Pod pojmem kročejový hluk se skrývá zvuk, který vzniká a šíří se ve stavební konstrukci. Původem tohoto zvuku jsou mechanické impulsy jako je chůze, pád těles na podlahu, posunování židlí ale také provoz strojů umístěných na podlaze nebo zavěšených na stěně, případně zvuk z hudebního nástroje. Konstrukce po vybuzení „zvuk vede“ a poté ve vedlejších místnostech vyzařuje pro nás nežádoucí kročejový hluk. Vzhledem k možným způsobům vybuzení konstrukce je šíření kročejového hluku nejčastější podlahou a stropem z vyššího podlaží do podlaží spodního. Kročejový hluk je však veden také schodištěm, stropy na stejném podlaží nebo stěnami a to všemi směry.

27. 12. 2013 (Autor: Ing. Pavel Štajnrt, Ing. Roman Pavelka)

Tiší zabijáci - Radon, Azbest, CO2 ...

Chystáte se koupit nebo rekonstruovat starší dům? Může se stát, že vašimi novými spolubydlícími budou radon, plísně a oxid uhličitý. V tomto článku najdete odkazy na volně dostupné pomůcky, které slouží k prověření rizika hromadění uvedených škodlivin ve vnitřním vzduchu. Podobné prostředky používají inspektoři Nemopas v rámci inspekce nemovitosti pro zdravý život.

4. 11. 2013 (Autor: Ing. Ctibor Hůlka - hlavní inspektor)

Chyby izolací spodní stavby - prolomené podlahy

Hrozivě vypadající prolomené podlahy místností v suterénu nezpůsobil výbuch zapomenuté letecké pumy ze druhé světové války, ale jsou důsledkem chybného řešení hydroizolace spodní stavby domu. Místnosti v suterénu měly být zařízeny jako posilovna. Po prvních přívalových deštích se majitelům domku tato představa rozplynula.

8. 10. 2013 (Autor: Ing. Luboš Káně - hlavní inspektor Nemopas)

Plísně za nábytkem

Nábytek vyrobený na míru do stavební konstrukce představuje praktické využití prostoru domu, ale může mít i odvrácenou stranu mince v podobě vlhkých map a růstu plísní ve skříních. Riziko potíží s plísněmi je vysoké u nábytku přistavěného k nezatepleným stěnám, stropům a podlahám, které sousedí s vnějším prostředím nebo s nevytápěnými prostory domu.

10. 9. 2013 (Autor: Ing. Ctibor Hůlka - inspektor nemovitostí, energetický expert)

Dům daleko od řeky a přesto pod vodou

Domek postavený daleko od záplavových území nemusí být zárukou, že jeho majitele nepřekvapí voda hrnoucí se přes práh dveří. Inspektoři Nemopas prováděli v poslední době několik inspekcí domů, kde toto riziko reálně hrozí. Rizikovou skupinou jsou domy postavené na nepropustných (jílovitých) zeminách s podlahou přízemí v malé výšce nad terénem. Zhoršující okolností je nedostupnost dešťové kanalizace v obci a nutnost likvidovat dešťovou vodu vsakem.

9. 8. 2013 (Autor: Ing. Radim Mařík - inspektor nemovitostí)

Opravit nebo zbourat

Hezkých pozemků pro bydlení ubývá a tak není výjimkou, že spolu s pozemkem je k prodeji i starý dům. Ve stejné situaci byly manželé Monika a Luboš, majitelé dobře situovaného pozemku v Brandýse nad Labem. Otázkou bylo, zda bude lepší domek na pozemku zrekonstruovat nebo jej zbourat a postavit nový. 

7. 7. 2013 (Autor: Ing. Ctibor Hůlka - inspektor nemovitostí, energetický expert)

Spuštěna první výzva programu Nová Zelená Úsporám

Nová zelená úsporám je program Ministerstva životního prostředí, který nabídne na zateplení domů víc než jednu miliardu korun. Příjem žádostí v rámci 1. výzvy bude zahájen v srpnu 2013, první prostředky budou vyplaceny na podzim 2013. První výzva programu Nová Zelená Úsporám se týká pouze rodinných domů. Připravili jsme pro vás pomůcku, kterou lze zjednodušeně zjistit, co musíte pro získání dotace na domku všechno zateplit.

23. 6. 2013 (Autor: Ing. Ctibor Hůlka - energetický auditor )

Pomoc lidem postižených povodní - jak na zatopené domy

Pokud jste zasaženi letošní povodní můžete se při řešení sanace zatopeného domu obrátit na inspektory Nemopas. Pro bezplatné konzultace jsme k dispozici na telefonu (+420) 605 205 334 nebo můžete použít kontaktní formulář. Pokud nám kapacita dovolí, tak se zdarma přijedeme na váš dům podívat a poradíme, jak postupovat při vysoušení a obnově domu. Bezprostředně po opadnutí vody vás čeká vyklizení nábytku případně bahna a dezinfekce stěn a podlah. Pokud jste pojištěni pořiďte před úklidem fotodokumentaci stavu po povodni, sepište seznam poškozených věcí případně zvířat a kontaktujte svoji pojišťovnu. Po návštěvě likvidátora pojišťovny můžete začít s obnovou. Podlahy přízemí jsou promočené, velké množství vlhkosti je ve zdivu stěn a v omítkách. V některých oblastech je mokrá i konstrukce stropu nebo klenba a její zásyp nad přízemím. Jak se budou některé z těchto konstrukcí chovat a co s nimi dále, se pokusíme naznačit v následujícím textu.

4. 6. 2013 (Autor: Ing. Luboš Káně - soudní znalec, autorizovaný inženýr)

Energetický průkaz na bytové domy se vyplatí už nyní

Podle novely zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií je nutné na bytové domy vypracovat průkaz energetické náročnosti a informovat o zpracování průkazu ministerstvo průmyslu a obchodu. V některých případech je možné průkaz nahradit fakturami za energie nicméně do roku 2019 musejí mít průkazy všichni. Při inspekcích nemovitostí narážíme na situace, kdy prodávající průkaz nemá a dohledávání faktur je zdlouhavé a neobjektivní hodnocení. Vypracováním průkazu se dá papírování s fakturami elegantně vyhnout a navíc ho bytové domy tak jako tak budou muset mít, jinak jim hrozí pokuta až 200 tisíc korun. 

23. 5. 2013 (Autor: Ing. Ctibor Hůlka - inspektor nemovitostí, energetický expert)

Příklad inspekce nemovitosti

Připravili jsme pro vás ke stažení ukázku výstupu z inspekce nemovitosti. Jde o inspekci na rodinný domek u Berouna. Zájemci o koupi domku si po dohodě s naším inspektorem nechali prověřit Statiku, Hydroizolace, Úniky tepla, Bezpečnost, Zdravotní nezávadnost a Technická zařízení. Jak to dopadlo se dozvíte z průkazu nemovitosti a protokolu z inspekce. Oba dokumenty si můžete stáhnout. 

26. 4. 2013

Kupujete dům, tak pozor ať vám nespadne

Než koupíte dům, vyplatí se zkontrolovat jeho základy. Náklady na sanaci základů se totiž mohou vyšplhat k desítkám procent kupní ceny samotné nemovitosti. Přitom jde o vady, které nejsou pro kupujícího laika na první pohled zjevné. Záleží totiž na řadě věcí, jako je typ zeminy, hloubka a šířka základů a materiál základů. Inspekce nemovitosti před koupí domu odhalí riziková řešení a poradí co dělat. Někdy stačí drobný stavební zásah, jindy je lépe dům nekupovat. Inspektoři Nemopas konzultují zdarma, dům prohlédnou už za tři tisíce korun. 

24. 4. 2013 (Autor: Ing. Lubomír Odehnal - hlavní inspektor nemovitostí Praha)

Ministr průmyslu chce omezit energetické průkazy

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba informoval na úterní tiskové konferenci o záměru omezit povinnost předkládat průkazy energetické náročnosti při pronájmu a prodeji bytů a rodinných domků. Zákon, který průkazy zavedl, však nadále platí a je v souladu s Evropskou legislativou. Představou ministerstva je průkazy nahradit i u rodinných domů fakturami za energie, podobně jako to nyní platí u bytů.

18. 4. 2013 (Autor: Ing. Ctibor Hůlka - inspektor nemovitostí, energetický expert)

O prohlídku s inspektorem je velký zájem

Na konci minulého roku jsme kupujícím nemovitostí nabídli novou službu "prohlídka s inspektorem". Za první tři měsíce tohoto roku jsme tuto službu poskytli pro bezmála stovku kupujících. Prohlídka s inspektorem je ideálním řešením pro případ, kdy vybíráte z několika nemovitostí. Služba totiž stojí od tří tisíc korun a už na první prohlídce domu nebo bytu se od inspektora dozvíte, jak si nemovitost stojí po technické stránce a zda hrozí některé skryté vady, které by Vás mohli později nepříjemně překvapit. Na prohlídky dalších nemovitostí se samozřejmě poskytuje sleva a navíc cenu za prohlídku s inspektorem částečně odečteme od ceny hloubkové inspekce Nemopas na nemovitost, pro kterou jste se nakonec rozhodli.     

17. 4. 2013 (Autor: Ing. Ctibor Hůlka - inspektor nemovitostí, energetický expert)

Za odstranění nejzávažnějších vad domu zaplatíte i desítky procent kupní ceny

PRAHA 9. dubna 2013 – Odstranění nejzávažnějších skrytých vad nemovitostí může vyjít majitele objektů i na desítky procent hodnoty samotného domu. S nadcházejícím jarem začíná také realitní sezóna, a proto Nemopas a Asociace inspektorů nemovitostí (AIN) upozorňuje veřejnost, a především zájemce o koupi nemovitosti na vady, které se objevují často a které mohou zájemcům koupi nového bytu nebo domu výrazně prodražit.

9. 4. 2013

Průkaz energetické náročnosti je zákonná povinnost při prodeji a pronájmu

Povinnost zpracovat průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) ukládá zákon 406/2000 Sb. od roku 2009, a to při výstavbě všech nových budov a větších změnách dokončených budov. Od 1.1.2013 novela zákona zavádí povinnost předkládání PENB rovněž při prodeji a pronájmu budovy. Vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek jsou povinni:

  • zajistit zpracování průkazu při prodeji budovy nebo ucelené části budovy - např. bytu (od 1.1.2013), při pronájmu budovy (od 1.1.2013) a při pronájmu ucelené části budovy - např. bytu (od 1.1.2016)
  • předložit průkaz nebo jeho ověřenou kopii možnému kupujícímu nebo nájemci budovy nebo její ucelené části
  • předat průkaz nebo jeho ověřenou kopii kupujícímu nebo nájemci budovy nebo její ucelené části nejpozději při podpisu kupní nebo nájemní smlouvy
  • zajistit uvedení ukazatelů energetické náročnosti uvedených v průkazu v informačních a reklamních materiálech při prodeji budovy nebo ucelené části budovy.
4. 3. 2013 (Autor: Ing. Ctibor Hůlka - inspektor nemovitostí, energetický expert)

Pozor na domy s dřevěnými stropy

Řeklo by se, že zachovalý zděný domek po rekonstrukci nemůže nového majitele ničím překvapit. Starší domy mají často stropy z dřevěných trámů. A právě zabudované dřevo bez možnosti pravidelné kontroly může představovat časovanou bombu. 

27. 2. 2013 (Autor: Ing. Ctibor Hůlka - inspektor nemovitostí)

Neobvyklé odpoledne inspektora nemovitostí

Jednoho klidného sobotního večera se jal nejmenovaný nájemník bytu v panelovém domě blíže prozkoumat jeden kousek ze své sbírky válečné munice. Podle všeho vyndal ze skříně ruční granát a upnul jej do stolního svěráku. Následný sled událostí připravil krušné chvíle nejen sběrateli, ale také obyvatelům stovky bytových jednotek domu.

5. 2. 2013 (Autor: Ing. Jan Matička - inspektor nemovitostí Praha)

Tiší zabíjáci ve vašem domě - návod jak je poznat a jak se bránit - CO2

Ve druhém díle tichých zabijáků odhalíme problematiku nadměrné koncentrace oxidu uhličitého v domě.

5. 12. 2012 (Autor: Ing. Ctibor Hůlka - inspektor nemovitostí)

Když strakapoud útočí na zateplenou fasádu

26. 10. 2012 (Autor: Ing. Jiří Tokar - oběť útoku)

Tiší zabíjáci ve vašem domě - návod jak je poznat a jak se bránit

Chystáte se koupit nebo rekonstruovat starší dům? Může se stát, že vašimi novými spolubydlícími budou radon, azbest, formaldehyd či oxid uhličitý. V tomto příspěvku jsme pro Vás připravili návod na prověření Vaší nemovitosti z hlediska radonu. Pomůcka Vám pomůže odpovědět na otázku, zda ve Vašem domě hrozí problém s radonem a jak vyřešit rizikové koncentrace tohoto nebezpečného plynu. Podobný postup stanovení rizikové koncentrace radonu používají inspektoři Nemopas v rámci inspekce nemovitosti pro zdravý život. 

12. 10. 2012 (Autor: Ing. Lubomír Odehnal - hlavní inspektor, soudní znalec Praha)

Ušetřete na dani při prodeji vašeho domu

Chystáte se prodat starší dům? Neplaťte daň z převodu nemovitosti vyšší, než musíte!

Výše daně z převodu nemovitosti je dle zákona č.357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí v platném znění aktuálně 3% ze základu daně, kterým je vyšší z cen, za kterou dům skutečně prodáváte a zjištěné dle zákona č.&  • ZÁKLADNÍ PROVĚŘENÍ
  • NEMOPAS
  • AIN
  • ASOCIACE ENERGETICKÝCH SPECIALISTŮ
  • Mail
  • Facebook