Bezpečný domov - nebezpečí plyn

Zpět na technické zařízení budov

Nebezpečí – plyn

Zemní a zkapalněný plyn, také známý jako propan-butan (PB), uložený v nádobách nebo speciálních lahvích, je jedním z nejbezpečnějších zdrojů energie, nicméně v případě úniku představuje vážné nebezpečí pro osoby v interiéru (byty, domy, rekreační objekty nebo karavany).
Jestliže se plyn rozšíří bez povšimnutí, pak dokonce i pouhé rozsvícení světel jej může zapálit, nebo vyvolat explozi.


Plyn může unikat z několika důvodů:

  • Lidské selhání, jako zapomenutí zapáleného plynového hořáku nebo nevšimnutí si, že je přívod plynu stále otevřený (protože jej necítíte nebo jste na něj zapomněli).
  • Přirozené příčiny, jako například zhasnutí plamene ohřívače vody.
  • Opotřebení a porucha plynového ohřívače nebo sporáku, případně podobných zařízení.
  • Nesprávná instalace nebo údržba plynových spotřebičů.


Jak se proti tomu mohu bránit?

Přestože většině z uvedených důvodů úniku plynu lze předejít pozorností, nehoda se může přihodit snadno – pokud máte například rýmu, když silný vítr zhasne plamen nebo jestliže se u spotřebiče vyskytuje vada materiálu.
Pro včasné odhalení nebezpečí úniku plynu vyvinula společnost Honeywell detektor úniku plynu HF500, který nabízí komplexní řešení pro zjištění úniku zemního plynu či PB.


Detektor úniku plynu HF500, který byl původně navržen a vyvinut pro profesionály zjišťující únik hořlavých plynů, je ideální volbou do bytů, rodinných domů či škol, nemocnic a jiných zařízení.


Může únik plynu postihnout i můj domov?

Únik plynu může potkat každého:

  • ty, kteří používají zemní plyn nebo propan-butan ve svých bytech či domech,
  • ty, kteří opouští domov na delší dobu,
  • osoby se špatnou pamětí nebo mentálními problémy, které zapomenou zapálit hořák nebo nechají zapnuté plynové spotřebiče.

Detekce úniku výbušného plynu se proto může týkat každého vlastníka nemovitosti, odborníka na stavby, správce instituce či majitele kempu.

Kompletní informace najdete zde.

  Zpět na technické zařízení budov