Tiny House

Dům bez hypotéky je pravděpodobně jedním z nejdiskutovanějších témat dnešní doby. Úroky hypotečních úvěrů vystřelily a méně lidí je ochotno si je vzít. Mladí navíc mají zájem o to být co nejvíce mobilní a příliš se nevázat na jedno místo. Existuje nějaký kompromis mezi cenou dobmu a jeho flexibilitou? Je vůbec možná výstavba domu bez hypotéky?

Odpovědí na tyto otázky je Tiny house – Malý udržitelný dům za pár stovek tisíc.


Co je to Tiny house?

Tiny house je v podstatě malý dům, který je vybaven minimálním množstvím nábytku. Každý kus má navíc co nejvíce praktickou funkci. Velmi často se tak setkáte s multifunkčním nábytkem – schody vám jednoduše slouží i jako šuplíky a při otočení postele můžete prostřít jídelní stůl. Některé domy jsou dokonce na kolečkách a tudíž s nimi můžete cestovat.

Kde to všechno začalo?

Tento trend do České republiky dostal z Ameriky. Už na začátku dvacátého století se američané zajímali o to, jak bydlet úsporněji a na menší ploše. Koncept malých domků zažil obrovský boom při Velké hospodářské krizi, kdy lidé hledali levnější alternativy k bydlení. Velkou popularitu tento způsob bydlení opět získal koncem 20. století a drží se dodnes díky své udržitelnosti a šetrnosti k životnímu prostředí.

Kolik běžně stojí výstavba?

Jistě vás potěšíme tím, že výstavba malého domku není tak finančně náročná jako konstrukce běžného rodinného domu. Naprostá většina tzv. Tiny houses se staví bez nutnosti velkých investic či poskytnutí hypotečního úvěru. Podle webu ušetřeno.cz vás takový menší dům může stát do 1 000 000 Kč. Proto je tento malý moderní dům ideální volbou pro mladé páry či osoby s menší naspořenou částkou.

Jak vypadá život v malém domě?

Život na malém prostoru má samozřejmě své výhody a nevýhody. Níž jsme pro vás sestavili seznam výhod a nevýhod.

Výhody při bydlení v domě typu Tiny house

  • Výstavba domu mnohdy netrvá ani půl roku. Pokud chcete bydlet „ve vlastním“ co nejdříve, Tiny house vás určitě zaujme.
  • Menší spotřeba energie i vody. U malých domků nemusíte vytápět několik místnosti či pater. Proto vás jistě potěší menší cifry na vyúčtování za elektřinu a vodu
  • Zbavíte se přebytečného nábytku. Pokud máte rádi efektivní a praktická řešení, tyto malé domky se vám jistě budou líbit. Nestane se vám, že si celou místnost zaberete přebytečným nábytkem a každý kus může mít navíc několik funkcí.

S jakými nevýhodami musíte počítat?

Bydlet budete do roka, navíc bez hypotéky a za menší náklady než v běžném domě. Zní to jako pohádka? Život v takto malém domě má ale is své nevýhody.

  • Život na malém prostoru není pro každého. Doporučujeme vyzkoušet život v karavanu. Ten nejlépe simuluje prostor, který budete obývat.
  • Rozlučte se s luxusem. Do domu se vejde pouze to nejnutnější a není zde příliš mnoho místa pro zbytečnosti. Pokud si tedy potrpíte na velkou postel či velký obývák, Tiny house není nic pro vás.
  • Dům je ve všem jednodušší – dokonce i v odpadech. U mobilních domů se o odpady budete muset postarat sami. Podobně jako byste vlastnili karavan

Zaujal vás koncept Tiny house? Pojďte zjistit více informací

Pokud vás koncept malého bydlení zaujal a přes nevýhody jste dočetli až sem, určitě vás bude zajímat více informací. Jak jsme již zmínili výše tento typ bydlení má poměrně dlouhou historii a za tu dobu se mnoho lidí rozhodlo žít minimalisticky a více udržitelně. Zde uvádíme výčet stránek, které se právě Tiny house domů týkají:

České Tiny house:
Anglické Tiny house:

Věříme, že vám tento článek poskytl základní informace o tomto novém trendu v bydlení. Doporučujeme navštívit stránky Tiny Houses – Svobodné bydlení bez hypotéky, který  se specializuje na stavbu těchto domů budoucnosti. Nezapomeňte se podívat i na různé modely těchto domů. Ve spolupráci s ním mohl tento článek vzniknout. Přejeme vám příjemné bydlení.

Autor: Vít Provazník

Použité zdroje:
https://dumbezhypoteky.cz/
https://www.denik.cz/stavba/tini-house-to-je-svoboda-na-koleckach-21220617.html
https://thetinylife.com/
https://en.wikipedia.org/wiki/Tiny-house_movement
https://www.usetreno.cz/clanky/alternativni-bydleni-tiny-house/
https://www.realestate.com.au/advice/pros-cons-living-in-a-tiny-home/

Aktuality

srovnání hypoték

Kolik bude stát v roce 2023 hypotéka

Rok 2022 nám pomalu ale jistě skončil a my vítáme nový rok 2023. Každopádně nám rok 2022 dal více nejistoty a strachu, jako žádný jiný rok před ním. Lidé se bojí, netopí, nejí a bojí se dalších turbulencí na trhu a posilujícího hesla bohatí bohatým. Velký strašák se stal skutečností, a sice to, že úrokové sazby hypoték se vyšplhaly k šesti procentům a zájem o hypotéky se rapidně snížil.

Fotovoltaika od Colsys

Solární elektrárna s baterií cena

Solární elektrárnu s baterií Vám nainstaluje na Váš dům společnost Colsys s.r.o. Fotovoltaická elektrárna s baterií Přijímáme zakázky, fotovoltaika – montáž do 2 měsíců! Vyplňte dotazník rychlé

Fotovoltaické elektrárna

Vyplatí se fotovoltaika na rodinný dům?

Návratnost fotovoltaiky – vyplatí se fotovoltaika? při současném růstu cen elektrické energie, kdy za elektřinu zaplatíte  u distribuční společnosti stále vyšší částky, je vhodné položit

Sdílet