Větrání s rekuperací – rekuperace tepla z vnitřního vzduchu

Kvalita vnitřního ovzduší

větrání s rekuperací vám zajistí vysokou kvalitu vnitřního ovzduší, nižší provozní náklady za topení a také komfort. Větrání s rekuperaci dnes do svého domu pořizuje každý zodpovědný stavitel, kterému záleží na jeho zdraví i zdraví jeho rodiny.

Cena větrání s rekuperací

Cena kvalitního větrání s rekuperací do novostavby 4+1 je orientačně mezi 100.000 – 150.000,- Kč. Za tuto cenu se vyhnete problémům nevětraných domů, nebude se vám srážet vlhkost kolem oken a v rozích a budete trvale dýchat čerstvý vzduch bez vysoké koncentrace CO2. Problém domů s novými okny, včetně starších domů.

REKUPERACE

Větrání s rekuperací – konzultace, návrh, realizace –  pro rodinné domy a chaty, chalupy.

  • Projekt větrání s rekuperací

  • Realizace větrání s rekuperací

  • Administrace NZÚ 

  • Filtrace venkovního vzduchu od alergenů, pylů, prachu 

  • Garantované větrání během roku bez venkovního hluku

  • Vysoká účinnost rekuperace až 90%

  • Možnost regulace vlhkosti pomocí entalpického výměníku

Centrální systém řízeného větrání se zpětným získáváním tepla.

Výše dotace z NZÚ100 000 Kč

Decentrální systém řízeného větrání se zpětným získáváním tepla.

Výše dotace z NZÚ75 000 Kč

POPTAT

Zde můžete vyplnit poptávku.

ZDARMA získáte nabídku na výše uvedenou službu. Nejdříve vám zavoláme a upřesníme zadání pro zpracování nabídky.

POPTAT

Potřebujete pomoci? Zavolejte mi
+420 731 707 296

Chcete se na cokoli zeptat? Napište mi
info@dumkoupim.cz

Více informací k větrání s rekuperací (řízené větrání)

Co je to větrání s rekuperací

Základní princip fungování větrání s rekuperací

Větrání s rekuperaci tepla lze popsat tak, že vzduch vnitřní vzduch předává teplo venkovnímu vzduchu, který přes rekuperační jednotku je směrován do domu. Nejčastěji jsou k tomuto účelu používáno větrání s rekuperací, ve kterém je jeden ventilátor pro odtah odpadního vzduchu a druhý pro nasávání čerstvého. Kvalitní větrání s rekuperací  s předehřevem, bypassem a motory s konstantním průtokem stojí od 50.000,- Kč.

Laciným jednotkám větrání s rekuperací tyto funkce chybí a mají velmi omezený provoz při teplotách pod nulou. Účinnost u těchto jednotek je jen teoretická za laboratorních podmínek – účinnost sníží zanesení filtrů i rozdílné tlakové ztráty na přívodu a odtahu.

Větrání s rekuperací

Kdy myslet na větrání s rekuperací

Na centrální větrání s rekuperací myslete již ve fázi projektování domu. Rozvody v domě je vhodné umístit tak, abyste o nich nevěděli. Dodatečná montáž bývá zpravidla již kompromisem, kdy již mohou být části rozvodů někde vidět.

Větrání s rekuperací uplatníte především při provozu nových domů, ale uvažujte o rekuperaci i při rekonstrukci staršího domu. Zlepšíte dodávku čerstvého vzduchu nebo zajistíte kvalitu vnitřního ovzduší. Větrání s rekuperací vám spolehlivě vyvětrá i radon, který se často vyskytuje u starých domů bez radonové izolace.

Větrání s rekuperací

Proč byste si měli pořídit větrání s rekuperací ?

V první řadě budete mít doma zdravý vzduch. Nemoci a alergie prokazatelně mohou vznikat jako důsledek života v nevětraných prostorách. Pokud například postavíte dům s moderními izolačními okny a zateplíte polystyrenem tak, abyste splnili alespoň nejnižší požadovanou energetickou náročnost budovy dle platných zákonů, váš nový dům se stává nezdravým obydlím s vysokou koncentrací CO2 a vysokou vlhkostí. Většina lidí žijících v domě s větráním s rekuperací pozná rozdíl oproti nevětraným prostorám.

Mikroventilace u oken není správné řešení. Je to to samé, jako kdybyste si na starém domě nechali stará profukující okna nebo na nový dům taková okna nainstalovali. Při mikroventilaci totiž větráte teplý vzduch ven a dovnitř vám jde čistá venkovní teplota. Rozdíl v zimě může být až 40°C. Zatímco při větrání větrání s rekuperací měníte cca 30 % vzduchu z celého domu během jediné hodiny s rozdílem i pouhý 1°C. Ušetříte tak ročně i několik tisíc.  Většinou ani mikroventilace nezajistí požadovanou výměnu vzduchu.

Na stavební úpravy můžete čerpat dotace a snížit tak další výdaje. Jedná se např. o program nová zelená úsporám (NZÚ).